Zarząd Dróg Powiatowych w Słupsku

ZDP.GI Z/B.343.21-11.2012                                        Słupsk, dn. 21.12.2012r.

    WYJAŚNIENIE SIWZ

Zarząd Dróg Powiatowych w Słupsku, w związku z zapytaniem Wykonawcy – pismo nr GM/1334/2012 z dnia 19.12.2012r. dotyczące postępowania w trybie przetargu nieograniczonego o wartości szacunkowej powyżej 14 000 euro na roboty budowlane pn.: "Przebudowa drogi powiatowej nr 1170G Kwakowo - Lubuń – Etap II”

dot. pytania nr 1 cyt:

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiającemu przysługuje prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie całego terenu, na którym będzie realizowana inwestycja, a ewentualne braki w tym zakresie nie obciążają Wykonawcy.

Odpowiedź na pyt. Nr 1

Tak, Zamawiającemu przysługuje prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie całego terenu. Jednakże, w przypadku wejścia na działki prywatne projektant zobowiązany jest do uzyskania zgody właścicieli tych działek.

dot. pytania nr 2 cyt:

Stosownie do treści pkt. 3.9 SIWZ,”Zamawiający wymaga od Wykonawcy udzielenia gwarancji na wykonane roboty budowlane, stanowiące przedmiot niniejszego zamówienia na okres nie krótszy niż 36 miesięcy licząc od daty bezusterkowego odbioru ostatecznego całego zadania.” Prosimy o potwierdzenie, że uprawnienie Zamawiającego do odmowy odbioru robót dotyczy wad istotnych, polegających na niewykonaniu przedmiotu umowy, a nie wad i usterek innego rodzaju. Wykryte podczas odbioru wad podlegają bowiem usunięciu zgodnie z art. 637 i 638 k.c., ale nie ma to wpływu na obowiązek inwestora do odbioru robót (stanowisko to znajduje potwierdzenie w ugruntowanym orzecznictwie sądowym, w szczególności: wyrok SN z dnia 22.06.2007r. Sygn.akt V CSK 99/07)

Odpowiedź na pyt. Nr 2

Gwarancja 36 miesięcy jest liczona od dnia bezusterkowego odbioru ostatecznego całego zadania. W związku z powyższym to na Wykonawcy ciąży obowiązek wykonania poszczególnych etapów przedmiotu zamówienia w określonych terminach przez Zamawiającego.

dot. pytania nr 3 cyt:

Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy zapisem pkt.3.9 SIWZ a treścią §5 projektu umowy. Zgodnie z tym pierwszym postanowieniem,”Zamawiający wymaga od Wykonawcy udzielenia gwarancji na wykonane roboty budowlane,stanowiące przedmiot niniejszego zamówienia na okres nie krótszy niż 36 miesięcy licząc od daty bezusterkowego odbioru ostatecznego całego zadania.” Z kolei zgodnie z §5 projektu umowy „Na roboty będące przedmiotem zamówienia ustala się okres gwarancji 36 miesięcy, liczony od daty podpisania protokołu końcowego odbioru robót poszczególnych etapów”. Prosimy o sprecyzowanie, jak będzie liczony okres gwarancji – od odbioru całego zadania, czy od odbioru poszczególnych etapów? Ponadto prosimy o wskazanie , na jakie etapy Zamawiający podzielił wykonanie robót budowlanych.

Odpowiedź na pyt. Nr 3

Zamawiający wyjaśnia, że każdy etap przedmiotu zamówienia powinien być odebrany w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego po uprzednim zgłoszeniu o zakończeniu danego etapu. Natomiast gwarancja 36 miesięcy liczona jest od dnia odbioru końcowego wszystkich etapów.

dot. pytania nr 4 cyt:

W nawiązaniu do treści § 8 ust.1 lit. a) wzoru umowy, prosimy o potwierdzenie, że skutki opóźnienia w przekazaniu terenu budowy nie obciążają Wykonawcy.

Odpowiedź na pyt. Nr 4

Zgodnie z zapisami wzoru umowy § 8 ust.1 lit. a) Zamawiający ustala termin przekazanie placu budowy  do 5 dni roboczych licząc od daty podpisania umowy.

dot. pytania nr 5 cyt:

Prosimy o sprecyzowanie, w jakich odstępach czasu wykonawca będzie mógł wystawiać faktury przejściowe (§11 projektu umowy).

Odpowiedź na pyt. Nr 5

1 faktura miesięcznie za dany etap.